11 Şubat 2016 Perşembe

300 Hastane Çalışanına “Paralel” Kıyım

Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) FETÖ/PDY hastanelerine yönelik operasyonunun ardından hastanelerde kıyımlar başladı. Finans ayağı kurutulan yapıya bağlı olan Turgut Özal Hastanesi, 10 günde 300 çalışanını işten çıkardı.

SGK’nın finans kaynağını kestiği FETÖ/PDY bağlantılı Turgut Özal Hastanesi krize girdi. SGK’ya bağlı faaliyet yürütürken devletten aldığı parayı FETÖ/PDY’ye himmet olarak aktardığının tespit edilmesinin ardından devletle bağı kesilen hastane, 300 personelini kanunlara aykırı olarak kapı dışarı etti. “9 yıllık işimden 1 saatte atıldım” diyen Behiye Kocaoğlu, “Başhekim yardımcısı ‘AKP'ye oy vermeyecektiniz, oy verdiyseniz sonuçlarına da katlanacaksınız’ dedi” diye konuştu.

Mesai dışında işten çıkardılar

FETÖ/PDY’ye finansal destek sağladığı tespit edildikten sonra 1 Ocak’ta SGK ile anlaşması feshedilen Paralel Hastanenin çalışanları kış günü ortada kaldı. Söz konusu Hastanenin Beştepe şubesinde yıllardır ameliyathane hemşiresi olarak çalıştığını belirten Hatice Almaz, “Mesai bittikten 1-2 saat sonra sorumlu hemşire aradı. Cumartesi toplantı olduğunu ve muhakkak katılmamız gerektiğini söyledi. Oraya gidene kadar işten çıkarıldığımızı bilmiyorduk. ‘İş akdiniz bitirilmiştir, gelin kâğıtlarınızı imzalayın’ dediler. Bizi 50’şer kişi olarak dört odada topladılar işten çıkarıldığımıza dair kâğıt imzalattılar. 30 gün önceden haber verilmesi ve ihbar süremizin beklenmesi gerekiyordu. Kanunlara aykırı olarak bizi işten çıkardılar” dedi. 

Hastane yönetiminin Paralel Yapıyla ilişkisi olmayanları işten çıkardığını iddia eden Almaz, “İşten çıkarılan 300 kişi kendileriyle bağlantısı olmayanlar. İlk gözden çıkardıkları kendilerinden olmayanlar oldu” şeklinde konuştu. Haklarını sonuna kadar arayacaklarını belirten Almaz, “Başhekim yardımcısı Bünyamin Muslu bize küçülmeye gittiklerini ve SGK anlaşmayı feshettiği için böyle bir karar aldıklarını söyledi; ancak çıkarmalar olmadan hastaneden ilk istifa edenler yöneticiler oldu. Yine 15-20 yıllık hemşireler de çıkarmaları protesto için işten ayrıldı. Demetevler ve Çankaya’daki şubeleri kapatacaklarını, buradaki işten çıkarmaların ikinci ve üçüncü dalgalarının da olacağını söylediler. Ben hasta anneme ve okuyan kardeşime bakıyordum, ortada kaldık” diye konuştu.

AKP’ye oy vermeyecektin!

İşten çıkarıldığını telefonda öğrendiğini belirten ameliyathane teknisyeni Behiye Kocaoğlu, “9 yıldır burada çalışıyordum. Onca yıl emek verdim ancak şehir dışındayken işten çıkarıldım” şeklinde konuştu. Kocaoğlu, “Çıkarıldığımı öğrendiğimde hastaneye gittim, başhekim yardımcısı bana ‘AKP’ye oy vermeyecektin, onların yüzünden bu haldeyiz. Al işte sonuçlarına da katlanacaksın’ dedi. Ben de yine seçim olsa yine veririm. Siyasi özgürlük hakkım var, bunu kısıtlayamazsınız. Beni ideolojimle değil, çalışma potansiyelimle değerlendirin dedim. İşimi çok iyi yapan biriydim, şu anda şaşkın ve çaresiziz, kış günü ortada kaldık. İhbar süresi dolmadan işten çıkarıldığımız için 40 günlük tazminat hakkımız var ancak sorumlu hemşire onun da ödenmeyeceğini söyledi” ifadelerini kullandı.

İşsizlik maaşı yandı

Haklarını hukuk yoluyla arayacaklarını söyleyen Kocaoğlu ve Almaz, Anayasa’ya göre siyasi görüşleri nedeniyle işten çıkarmanın suç olduğunu hatırlatarak, 30 iş gününden önce İş-Kur ve Çalışma Bakanlığına bildirilmediği için işsizlik maaşı da alamayacaklarını ifade etti.

FETÖ/PDY İtirafı

Kocaoğlu, “29 Mayıs Hastanesinin devlete geçmesinden sonra, 2-3 yıl önce Turgut Özal’ın da devlet hastanesi olmasının iyi olacağını söylemiştim. Sorumlu idareci bana, ‘Sen deli misin! Nasıl devletin olur. Buranın geliri cemaate gidiyor. Caminin içi dururken dışına hayır olmaz’ dedi” diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder