9 Şubat 2016 Salı

FETÖ/PDY'nin Mali Damarına Neşter

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ/PDY ile mücadele kapsamında Devlet Denetleme Kurulunu görevlendirirken Maliye Bakanlığı da paralel ağın finansal ana damarına girdi.

Koza İpek Holding, Kaynak Holding gibi paralel yapının bilinen şirketlerinin ötesinde kılcal damar gibi ülkeyi sardığı anlaşılan 20 bin şirket, kişi ve kuruluş belirlendi. Maliye Gelir İdaresi ve Mali Suçları Araştırma Kurulunca yürütülen çalışmalarda FETÖ/PDY’nin finansal yapısının çek ve senet ağırlıklı çalıştığı, himmet paralarının toplanıp dağıtılmasında “mutemet elemanlar kullandığı” belirlendi. Bu kişilerin, yurtdışındaki okullara, sivil görünümlü vakıflara veya şirketlere para transferinde anahtar rol oynadıkları saptandı.


Söz konusu şirketlerin ve yöneticilerinin 17-25 Aralık darbe girişimi sonrasında da FETÖ/PDY ile organik bağlarını devam ettirdiği ortaya çıktı. Paralel örgütün uluslararası bağlantıları da deşifre olmaya başladı. Örgüte doğrudan kaynak sağlayan şirketler ve aracı kişiler mercek altına alındı. Bu şirketlerin sadece ülke içinde faaliyet göstermedikleri, uluslararası para akımında da kullanıldıkları anlaşıldı. Özellikle şüpheli para hareketlerinin izi sürüldü. Bu şirketlerin, halk eğitim, sosyal yardım, kültür vakfı gibi isimlerle kurulan derneklerle bağlantıları da ortaya konuldu.

Hiyerarşik yapılanma

Paralel şirketlerde de “hiyerarşik bir yapılanma” olduğuna dikkat çeken yetkililer, “paralel yapı şirketleri”, “paralel yapı ile kuvvetli bağ olan şirketler”, “paralel yapı kuryeleri” gibi farklı kategoriler üzerinde incelemelerin yoğunlaştırıldığını ifade ettiler.

İşin olsun istiyorsan himmet ver!

Paralel yapı soruşturmasında önemli konumda bulunan ancak çalışmaları savcılıklarca yer yer yetersiz bulunan Mali Suçları Araştırma Kurulu, FETÖ/PDY’ye yönelik incelemeler noktasında yeni bir bakış açısı ile çalışmaya başladı. Türk Ceza Kanunu kapsamında terör örgütü olarak ifade edilen FETÖ’ye destek veren ve organik bağlı görünen şirketler önümüzdeki dönemde incelenecek. Bu inceleme klasik bir vergi araştırması gibi değil, suç geliri aklama faaliyeti kapsamında gerçekleştirilecek. Ön incelemelerde örgüte farklı düzeylerde yardımlar yapıldığı ortaya çıkarken, bazı özel üniversitelerde öğrencilerin ödeme amaçlı çek kullandığı saptandı.

Yetkililer, “Örgütün ilişkiler ağını ortaya çıkaracak somut deliller var. Örneğin bazı üniversitelerde çek dönüyor. Öğrenci getiriyor. Arkası cirolanmış. Yani çek, FETÖ/PDY’nin bir şirketinden alt şirkete, oradan himmet ağına kadar uzanıyor. Zaman zaman şantajla veya kamu gücü kullanılarak para toplanıyor. 'Şu işin olmasını istiyorsan himmet ver. Çek de senet de olur' deniyor. Bu şekilde anlatımlar ve net bilgiler var. Çek, sisteme ciro ile sokulmuş, üniversiteye kadar gelmiş. Şunu yapacağız. Öğrenciyi çağıracağız, 'Bu çeki sana hangi ticari ilişki içinde kim verdi?' diye soracağız. Mesele öğrenci değil, çeki yazan şirketler ve dolaştıran aracılar. Bu şirketleri ve ilgili kişileri araştıracağız. 20 bin civarında şirket ve kişi şu an radarımızda" dediler.

Paravan şirketlerden iz takibi

Örgütün para transferlerini takip için özel bir ekip oluşturuldu. Transferlerin bazı paravan şirketler üzerinden gerçekleştirildiği ihbarı da araştırılmaya başlandı. Örgütün, iş dünyasına yönelik baskı oluşturduğu, bazı kamu kurumlarında temsilcileri kullanarak firmalara ceza kestiği de raporlara yansıdı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder