13 Şubat 2016 Cumartesi

Gülen Hakkındaki Yakalama Kararı Sayısı 23’e Çıktı

Türkiye genelinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma ve açılan davalarda, örgüt lideri Gülen hakkındaki yakalama kararlarının sayısı 23’e çıkarken, bu kararlardan 3’ü çeşitli mahkemelerce gıyabında tutuklama kararına çevrildi.

FETÖ/PDY’ye yönelik ülke genelinde cumhuriyet başsavcılıklarınca başlatılan soruşturmalar sürerken başta İstanbul olmak üzere Ankara, Bursa, Uşak, Manisa, İzmir, Kocaeli ve Afyonkarahisar illerinde yürütülen soruşturmalarda Gülen hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” ve “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçları kapsamında bugüne kadar toplam 23 yakalama kararı verildi.


Gülen hakkındaki ilk yakalama kararı, geçtiğimiz yıl İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen “Tahşiye Kumpası” soruşturması kapsamında İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliğince verilmişti. Gülen, toplam 23 yakalama kararı sebebiyle görüldüğü yerde gözaltına alınarak kararların alındığı mahkemelere çıkartılacak.

Gülen hakkındaki yakalama kararlarından 3’ü ise geçtiğimiz aylarda gıyabında tutuklama kararına çevrildi. İstanbul 13 ve 14. Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen “'25 Aralık darbeye teşebbüs”, “Selam Tevhid’de kumpas” ve “Tahşiyecilere Kumpas” davaları kapsamında, “kaçak olması, kuvvetli suç şüphesi varlığını gösteren ve saklanacağı şüphesi uyandıran somut olguların bulunması, suçların vasıf ve mahiyetiyle adli kontrol tedbiri kararının yetersiz kalması” gerekçeleriyle Fetullah Gülen hakkındaki yakalama kararları kaldırılarak, gıyabında tutuklanma kararına çevrildi.

Ülke genelinde yürütülen 20 ayrı soruşturma kapsamında ise ifadeye gelmeyen Gülen için Sulh Ceza Hâkimliklerince ayrı ayrı yakalama kararı çıkarıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder