18 Şubat 2016 Perşembe

Öğretmen Olamayanı Doçent Yaptılar

FETÖ/PDY konusunda soruşturma yürüten Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) büyük bir skandalı ortaya çıkardı. 2010 KPSS’de kopya çeken ve öğretmen olamayan FETÖ/PDY üyelerinden 100 kişinin, üniversitelere ve çeşitli idari kadrolarına doçent, memur ve uzman olarak yerleştirildiği tespit edildi.

2010 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Eğitim Bilimleri Sınavı’nda kopya çekerek tam puan alan 3 bin 227 kişinin, sınavın kısmen iptal edilmesiyle öğretmenlik hayallerinin suya düşmesi üzerine paralel yapının, yeni bir kurguyu devreye soktuğu tespit edildi.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının, (FETÖ/PDY) öğretmen yapamadığı 100 örgüt üyesini çeşitli üniversitelere uzman, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, hatta FETÖ/PDY üniversitelerinden hızlı bir şekilde doktora almalarını sağlayarak yardımcı doçent olarak yerleştirdiği bildirildi.

YÖK ortaya çıkardı

Skandal, FETÖ/PDY konusunda soruşturma yürüten Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından ortaya çıkartıldı. Üniversitelere daha önceden atanan FETÖ/PDY’ye yakın rektörlerin genelde hukuki kılıflar uydurarak yapmış olduğu eleman alımlarındaki usulsüzlükleri araştıran YÖK, ilginç bir sonuçla karşılaştı. FETÖ/PDY, 2010 KPSS sınavında öğretmen olabilmeleri için çaldığı soruları sızdırdığı elemanlarını, bu amaç gerçekleşmeyince kimsenin aklına gelmeyecek başka kurumlara yerleştirme tedbiri kapsamında üniversitelere eleman olarak yerleştirmeye başladı. YÖK bünyesinde yapılan araştırma, söz konusu sınavda kopya çeken FETÖ üyelerinden 100 tanesinin çeşitli üniversitelere yerleştirildiğini ortaya çıkardı. Bu çerçevede üniversitelere 8 yardımcı doçent, 22 öğretim görevlisi, 27 araştırma görevlisi, 5 okutman ile memur ve uzmanlar olmak üzere 100 kişiyi devlet ve vakıf üniversitelerine yerleştirdi.

FETÖ/PDY’ye yakın olarak bilinen üniversiteler

Ülkemizde 193 üniversite bulunuyor ve bunlardan 109’u devlet, 76’sı vakıf, 8’i ise vakıf Meslek Yüksek Okulu olarak faaliyet gösteriyor. Kopya olayına adı karışan ve vakıf üniversitelerinde istihdam edilenlerin tamamının ise FETÖ/PDY’ye yakın olarak bilinen üniversitelerde işe alınması dikkat çekiyor.

2010 KPSS soruşturmasına bakan Savcı Yücel Erkman tarafından hazırlanan iddianame, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, çalınan soruların dağıtıldığı Turgut Özal Üniversitesinin öğretmen olamayarak mağdur olan FETÖ/PDY yandaşlarına sahip çıkıp 9 kişiyi işe başlatması dikkat çekiyor.

Soruşturma kapsamında, devlet üniversitelerine yerleşen kişilerin de FETÖ/PDY’ye yakınlıkları bilinen rektörlerin bulunduğu üniversitelere yerleştirilmiş olması, kopya olayına karışanların FETÖ/PDY üyesi olma yönündeki delillerini güçlendirdi. FETÖ/PDY üyelerinin Çanakkale 18 Mart, Dicle, Gazi, Çukurova, İnönü, İstanbul Medeniyet, Selçuk, Süleyman Demirel ve Yıldız Teknik üniversitelerinde yoğunlaştığı görüldü. Bu sayede öğretmen olarak atanma hedeflerine ulaşamayan elemanların örgüt içi dayanışma ile farklı şekilde sahiplenilmeleri ve istihdam edilmiş olmaları Savcı Yücel Erkman’ın elini daha da güçlendiren bir unsur olarak ortaya çıktı.

Kopyacı karı-koca öğretim görevlisi

2010 KPSS’de çalınan sorularla üniversitelere yerleştirilen FETÖ/PDY üyeleri ile ilgili bilgiler şöyle: S.G. Fatih Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ne yerleşirken eşi F.G. ise Yıldız Teknik Üniversitesi Türkçe Eğitim Bölümü’ne yerleşmiş. Aile boyu çözüm üreten FETÖ/PDY, M.Y. ve G.Y.’yi ise Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’na vergi ve muhasebe uygulamaları bölümüne öğretim görevlisi olarak atayıvermiş. S.Ş. Dokuz Eylül Üniversitesine memur olarak atanırken eşi M.Ş. Şifa Üniversitesinde işe başlatılmış. E.Ö. ve A.Ö. ise İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne yerleştirilen şanslı çiftlerden.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme