2 Haziran 2017 Cuma

Bylock'ta FETÖ'cü Bir Hâkim: Abiler Acil Bilgi

Milli İstihbarat Teşkilatında geliştirilen yazılımla, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) haberleşme programı ByLock kullanıcılarının yazışmaları deşifre ediliyor. Hürriyet’in ulaştığı bir ByLock yazışmasında, FETÖ soruşturmasında ihraç edilen eski hâkimin bir meslektaşı hakkında kişisel bilgi topladığı mesajlar yer alıyor.Milli İstihbarat Teşkilatında geliştirilen yazılımla, ByLock kullanıcılarının yazışmaları tek tek deşifre ediliyor. Böylece örgüt mensuplarının gizli konuşmaları, örgütün çalışma, bilgi paylaşma ve bilgi alma yöntemleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Hürriyet, deşifre edilen bu yazışmalardan birine ulaştı. Şifresi kırılan yazışmayı yapan ByLock kullanıcısı, FETÖ soruşturmasında firari olan eski Sivas hâkimi Vahdettin Toklucu...

BİLGİLERİ ALIP PAYLAŞMIŞ

Ortaya çıkan yazışmalara göre, İstanbul Anadolu Adliyesinde görevliyken 2015’te çıkan kararname ile Sivas’a hâkim olarak atanan Vahdettin Toklucu, bir dönem İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimi olan şu an ise İstanbul Adliyesinde Ticaret Mahkemesi Başkanı olarak görev yapan meslektaşı İsmail Yavuz hakkında, onu tanıyanlardan “acil bilgi notu” ile bilgi istiyor. ByLock mesajı şöyle: “Herkul.org sitesini kapatan hâkim. Abiler, bu şahıs hakkında güncel veya elinizde farklı ne bilgi varsa talep ediyoruz.” Toklucu, Hâkim Yavuz’un “aile yaşantısına, siyasi görüşüne, dini uygulayış tarzına” dair kişisel bilgileri de listesindeki ByLock’çulara gönderiyor ve alınacak farklı bilgilerin de paylaşılmasını istiyor.

16 BİN 500 KİŞİLİK LİSTE EMNİYET’TE

Bu arada Milli İstihbarat Teşkilatı geçen hafta 16 bin 500 kişiden oluşan ve sadece İstanbul’da yaşayan ByLock kullanıcılarının listesini İstanbul Adliyesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile paylaştı. İlk olarak tedbiren, ByLock kullanıcısı olduğu iddia edilen 16 bin 500 kişi hakkında “yurt dışına çıkış yasağı” getirildi.

BYLOCK NEDİR?

FETÖ soruşturmaları sırasında Milli İstihbarat Teşkilatı, örgüt üyelerinin gizli haberleşme aracı olarak Bylock adlı bir sistem kullandıklarını tespit etti. Bu şifreli programın 2014 Kasım’ındaki Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu seçimlerinden önce yazıldığı ve 17-25 Aralık sonrası da örgüt üyelerinin ByLock uygulamasına girmesi talimatı verildiği ortaya çıktı. ByLock, MİT’in 2014’te Litvanya’daki sunucusuna sızması, kayıtlardaki isimlere ulaşması ile deşifre oldu.
  • ByLock programının aktif olması için FETÖ üyesi birinin göndereceği bir “davetiye kodu” gerekiyor.
  • Sadece masaüstü bilgisayarlara indirilip aktive edilen program daha sonra telefona aktarılıyor.
  • ByLock davetiye sistemi doğrudan doğruya telefona indirilemiyor.
  • Kişinin rızası olmadan yüklenmiş olması imkansız.
  • Bu nedenle kişinin telefonunda ByLock yüklenmiş olması önemli bir delil olarak kabul görüyor.
Kaynak: Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme